Barion Pixel

Gyors, sűrű házi ketchup négy hozzávalóból

Azért van annak varázsa, mikor a magunk főzte, friss, lédús paradicsomból készült ketchupunkba mártjuk azt a szalmakrumplit 🙂
És elkészíteni könnyebb, mint gondolnánk, nem kell órákon keresztül főzni a paradicsomot, mégis egy sűrű, abszolút ketchup állagú, ám sokkal paradicsomosabb illatú (és ízű :-), szép élénkpiros ketchupot kapunk.
A Bombay séf receptje alapján készült az első kísérletem, ami csúfos kudarcot vallott, borzasztóan ecetíze lett, ami nem az ő hibája, hanem az enyém. A magyar ecet nem egyenlő az amerikaikéval. Azóta már átalakítottam, így éppen kellemesen édes, és annyira savanykás, amennyire kell. Csak icipicit 🙂
Ez a recept pedig azért jó, mert nem kell órákig főzni. És mégis sűrű lesz, ellenben a sokáig főzősökkel, amik nekem sosem lettek sűrűek…

A mérce a szokásos 2,5 dl-es bögre! 🙂

Hozzávalók egy nagyobb adaghoz (nekem egy kis éthordós doboz csurig lett vele):

– 2 kg friss paradicsom
– fél bögre kristálycukor (8 dkg)
– negyed bögre 10%-os ételecet (60-70 ml)
– 1 mokkáskanál só

+ egy negyed bögre víz a főzéshez

Elkészítése:

1. A paradicsomokat négybe vágjuk, és egy nagyobb lábasba tesszük, ráöntünk negyed bögre vizet, lefedjük, majd 8-10 percig forraljuk. Közben maradjon lefedve, és csupán egyszer-kétszer keverjük át. Mehet maximum fokozaton a forralás. És a paradicsomot nem kell sem hámozni, sem a csumáját kivágni! Mehet szőröstül, bőröstül.

2. Ezután egy botmixerrel vagy egy blenderrel pürésítjük, jó krémesre.

3. Ezután az egészet egy szűrőn átpasszírozzuk, hogy szép, selymes ketchupot kapjunk.

4. Mehet egy szélesebb aljú fazékba, hozzá a cukor, az ecet és a só, majd egy kb. 30 perces forralás következik. Ne fedjük le, hadd távozzon a gőz. És zubogjon, nagyon, én maximum főztem, hipp-hopp besűrűsödött. Ezért válasszunk magas falú fazekat, hogy ne fröcsögjön ki, és széleset, széles aljút, hogy a gőz minél nagyobb felületen keresztül távozzon!

5. Végezzünk tányérpróbát. Ez azt jelenti, hogy egy tiszta tányérra cseppentünk a paradicsomból, és ha nem folyik jobbra-balra, ha megdöntjük, akkor kész vagyunk. Ha nem, akkor még forraljuk picit. Lehet, hogy egy kicsit levesesebb volt a paradicsomunk.

6. Ha nem érezzük kellőképpen savanykásnak, akkor adjunk hozzá még egy kanál ecetet, és forraljuk össze. Ha a paradicsom nem volt elég édes, akkor cukrot kívánhat, ha sós szájúak vagyunk, akkor sót. És egy utolsó tipp: csípős ketchupot is készíthetünk, adjunk hozzá egy mokkáskanál chilli-port.

7. Kihűtjük, és hűtőben tároljuk. Vagy még forrón üvegekbe töltjük, lezárjuk, és fejraállítjuk őket, majd dunsztba tesszük. Ha valaki bizonytalan, tehet rá egy pici tartósítószert…

Jó mártogatást! 🙂

Ha szeretitek a gyors, egyszerű receptek, akkor találkozzunk a Facebook oldalamon is! 🙂
Rupáner-Gallé Margó Hivatalos Oldala

szeretettel ajánlom:

Kategóriák