Egy házias, pillekönnyű, selymes bélzetű, ízletes csodapogi ez, aminek nálunk már hűlt helye sajnos 🙂 De nagyon gyorsan megvan, nem kell sem keleszteni, sem dagasztani, a tésztája pedig nagyon puha, így játszi könnyű vele bánni. Valószínűleg holnap újabb adag készül mi nálunk 🙂
Már régóta szeretnék krumplis pogácsát sütni, de visszatartott, hogy nem sikerült még igazán finomat kóstolnom. Ez azért lehet, mert nálunk a családban nem szokott senki sem klasszikus krumplis pogácsát sütni. De olyan sokan írtatok, hogy örülnétek egy bögrés krumplis pogácsának, hogy egy ideje elkezdtem tanulmányozni ezeket a recepteket. De valahogy nem találtam az igazit, mígnem ma úgy döntöttem (lévén, hogy túl sok krumplit sikerült megfőzni a petrezselymes krumplihoz 🙂 ), hogy a gyors sajtos pogácsa receptemet burgonyásítom, eltoltam az arányokat, hogy egy könnyű, lágy tésztát kapjak, megfogadtam a nagymamám tanácsát, hogy zsírt használjak vaj helyett, és egy olyan ízletes, szuper könnyű pogácsát kaptam végeredményül, hogy a kislányom, aki nagy pogácsarajongó, és azért volt szerencséje jó pár félét kipróbálni, azt mondta, hogy ilyen finomat még nem evett. És azt hiszem én sem, imádom!
A mérce a szokásos 2,5 dl-es bögre! 🙂
Hozzávalók:
– 5 bögre fehér finomliszt (62,5 dkg)
– egyharmad bögre 2,8%-os tej
– egy kocka friss élesztő (5 dkg)
– egy mokkáskanál kristálycukor
– 35 dkg főtt, áttört burgonya (nyersen kb. szűk fél kg krumpliból érjük el ezt a mennyiséget)
– 2 egész tojás
– 1 csapott evőkanál só
– 4 púpos evőkanál zsír ( 15 dkg, vajjal is helyettesíthető, de zsírral az igazi)
– 4 púpos evőkanál 20%-os tejföl
+ víz és egy csapott evőkanál só a burgonya főzéséhez
+ 1 tojás sárgája elkeverve egy teáskanál tejjel és egy csipet piros, őrölt fűszerpaprikával
Elkészítése:
1. A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk, és forrásban lévő, lobogó vízben puhára főzzük, majd áttörjük, és picit hűlni hagyjuk. Érdemes a klasszikus burgonyanyomót használni, azt a karos fajtát, gyönyörű, laza lesz a végeredmény, és mindössze néhány száz forintért beszerezhető.
2. A tejet meglangyosítjuk, belekeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és felfuttatjuk, majd az összes hozzávalóval együtt lágy tésztát gyúrunk/dagasztunk. Géppel is összedolgozhatjuk, de kézzel, illetve fakanállal is. Szép egynemű legyen, de dagasztani nem szükséges. A tészta ragadósnak tűnik, és ilyennek is kell lennie! Tökéletesen szét fog terülni a deszkán, és ha kap alá és a tetejére lisztet, tökéletesen tudunk majd vele dolgozni.
3. Tehát jól lisztezett deszkára borítjuk, olyan két és fél-három centi vastagságúra nyújtjuk, miközben egy picit a tetejét is lisztezzük, hogy ne ragadjon a nyújtófára.
4. Srégen bevágjuk egy éles pengéjű, nagyobb késsel a tetejét, majd kisebb pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, megkenjük a tetejét a tojásos-paprikás-tejes keverékünkkel, és olyan 190 fokra előmelegített sütőben, alul-felül sütés programon, aranyszínűre sütjük. Ha az alja színt kap, akkor már jónak kell lennie. nem szabad kiszárítani, úgyhogy kukkantsatok alájuk! És ilyen szép lesz a belseje:
Jó sütögetést! 🙂
Ha szeretitek a gyors, egyszerű receptek, akkor találkozzunk a Facebook oldalamon is! 🙂
Rupáner-Gallé Margó Hivatalos Oldala