Pitét sütni jó móka, és bármennyire is hittem mindig azt, hogy valami nagyon bonyolult dolog, azt kell, hogy mondjam, cseppet sem az. Pici időt kell rá szánni, de igazán érdemes, mert nagyon-nagyon finom.
És nézzük a végeredményt: egy hihetetlenül vajas, illatos, már-már leveles, omlós pitetészta, a lehető legselymesebb, valódi, házi vaníliakrémmel töltve, amit annyi, de annyi édeskés nyári gyümölccsel tornyozhatunk fel, amennyit nem szégyellünk. szóba jöhet még egy nagy adag tejszínhab is, ha még szeretnénk halmozni az élvezeteket!
A mérce a szokásos 2,5 dl-es bögre!
Hozzávalók:
A pite tésztájához, egy 23 cm átmérőjű formához:
- 2 bögre fehér finomliszt (25 dkg)
- 1 csipet só
- 1 teáskanál étkezési keményítő
- 1 evőkanál kristálycukor
- 17 dkg hideg vaj
- 1 teáskanál vanília kivonat vagy aroma
- negyed bögre jéghideg víz (kb. fél dl)
- 1 kisebb tojássárgája vagy ha nagy, akkor csak fél
És, ha már itt tartunk, én dupla adag pitetésztát gyúrok be, a fele mehet a fagyasztóba, és aztán bármikor csak elővarázsoljuk, ha pitére támad kedvünk!
A vaníliakrémhez:
- egy és kétharmad bögre habtejszín (kb. 4 dl)
- két bögre tej (5 dl)
- 4 tojás sárgája
- fél bögre cukor (8 dkg)
- egy vaníliarúd magjai vagy egy evőkanál vaníliapaszta vagy 2-3 teáskanál aroma
- 4 csapott evőkanál keményítő (40 g)
- 2 evőkanál vaj (kb. 3-4 dkg)
Elkészítése:
- A lisztet, a sót, a keményítőt és a cukrot összekeverjük, majd egy késes aprítóba tesszük. Rákockázzuk a hideg vajat, és egy-két perc alatt az aprítóval morzsásra aprítjuk. Ekkor hozzáadjuk a vízzel elkevert tojássárgáját, és ezt addig keverjük, míg nagyjából homogén nem lesz a tészta. Ez is csupán egy-két percet vesz igénybe.
- Ha nincs késes aprítónk, akkor kézzel is gyúrhatjuk a tésztát. Fontos, hogy nem szabad a pitetésztákat túldolgozni. Morzsoljuk el a lisztes keverékben a vajat, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk hozzá a tojásos-vizes-vaníliás keveréket.
- Frissen tartó fóliába csomagolva tegyük be a hűtőbe, majd pihentessük fél-egy órát.
- Egy 23 centiméter átmérőjű, kivehető aljú piteformát kivajazunk.
- A tésztát jól lisztezett felületen a piteformákhoz igazítva körlappá kinyújtjuk. Vigyázat, a peremet is kalkuláljuk bele a méretezésbe.
- Picit meglisztezzük a tészta tetejét, feltekerjük a sodrófánkra, majd óvatosan a piteformánkba helyezzük. Eligazgatjuk a tésztát, majd a forma tetején finoman végig görgetjük a sodrófát, hogy a felesleges tésztarészeket levágjuk, és az alját megszurkáljuk egy villa segítségével. Fél órát pihentetjük a hűtőben.
- Ezután vaksütést végzünk, méghozzá a következőféleképpen: kivágunk egy kört egy sütőpapírral úgy, hogy ha kibéleljük a formát, akkora peremeket is takarja. Ezután babbal vagy pitesúllyal teletöltjük a formát, majd betesszük a sütőbe.
- Tíz-tizenöt percig sütjük 190 fokon, majd kivesszük, eltávolítjuk a babot és a sütőpapírt, majd visszatesszük, és 180 fokra mérsékelve a sütő hőmérsékletét, 5-10 perc alatt készre sütjük. Vigyázzatok a pite ki-és beemelésénél, nehogy csak az alját fogjátok, inkább az oldalát, mert a kivehető közép megemelkedhet, és akkor a pite hirtelen eltörhet.
- Ezután rácson hagyjuk teljesen kihűlni. Én a piteforma oldalát tíz perc után eltávolítottam, majd a rácson hagytam hűlni.
- Ha kihűlt a pite, akkor nekilátunk a vaníliakrémnek. Feltesszük melegedni egy tejforraló lábasban a tejszínt, a vajat, a cukrot és egy bögre tejet.
- Közben elkeverünk egy kisebb tálban egy bögre tejet a tojások sárgájával, a keményítővel, valamint a vaníliával.
- Ha a tejszínes keverékünk fortyogni kezd, akkor mérsékeljük a főzési hőmérsékletet, és lassú tűzön főzve, hozzákeverjük a tojásos keverékünket. Folyamatos kevergetés mellett két-három perc alatt besűrítjük, majd forrón a piténk kosarába öntjük!
- Hagyjuk teljesen kihűlni, majd hűtőbe tesszük néhány órára. Tortabúra alatt pihentessük, nehogy átvegyen egyéb ízeket a hűtőből. A piténket akár a vendégség előtti napon is elkészíthetjük!
- Tálaláskor díszítjük!
Jó étvágyat!