Elmaradhatatlan vasárnapi ebédekkor, vagy betegségek kísérőjeként, hiszen a finom, forró, gyöngyöző, kristálytiszta csontlevesnek nincsen párja. Bár idő míg megfő, de csak egy icipici odafigyelésre van mindössze szüksége, és az egyik legkedveltebb fogást varázsolhatjuk az asztalra általa!
Hozzávalók:
- egy-másfél kg húsos csont (nálam sertés)
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2-3 nagyobb sárgarépa
- 2-3 fehérrépa
- 1 közepes zeller
- 1 karalábé
- 1 evőkanál só
- 1 evőkanál vegeta
- fél teáskanál lestyán
- 1 pici csipet sáfrány (elhagyható)
- 10-12 szem fekete bors
- víz
Elkészítése:
1. A húsos csontot megmossuk, majd egy nagy fazékban feltesszük főni annyi vízben, amennyi bőven ellepi. Fedővel lefedjük! Nagyon fontos, hogy nem forrhat a leves, hanem csak gyöngyözve főhet! Itt mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy a tűzhelyén melyik a megfelelő fokozat, de ha egyszer megvan, akkor minden sínen lesz. Nem kell bepánikolni, ha mégis elkezdene forrni, gyorsan vegyétek visszább a lángot, de ne hagyjátok az elején hosszabb ideig magára, ha ez az első ilyen leves főzésetek, mert váratlanul fog elkezdeni zubogni.
2. A főzés elején egy sűrűbb szűrőkanállal szedegessétek le néhányszor a habot a leves tetejéről.
3. Főzzétek a levest addig, míg a hús meg nem puhul. Kb. 2-3 órára számoljatok.
4. A répákat, a zellert, a karalábét meghámozzuk, és nagyjából egyforma darabokra vágjuk őket, kisebbre-nagyobbra, kinek mi a szimpatikus. A zellert és a karalábét én negyedelni szoktam, ha kisebb répa, akkor mehet egészbe, ha nagyobb, akkor felezve! A hagymát, fokhagymát is megpucoljuk, ezeket nem vágjuk össze, egyben mennek a levesbe.
5. Ha puha a húsos csont, akkor hozzáadjuk a zöldségeket, valamint a fűszereket, és lefedve addig főzzük, míg a zöldségek az ízlésünk szerinti puhaságot el nem érik! Közben kóstoljuk, és sózzuk, fűszerezzük tovább, ha szükségét érezzük.
6. Ekkor kiszedjük egy tálra a húsos csontot és a zöldségeket, a levet pedig átszűrjük egy finom szövésű gézanyagon vagy textil pelenkán.
7. Főzünk mellé finom levestésztát, a húst lefejtjük, és a zöldségekkel együtt tálaljuk. Kínáljunk mellé chilit, borsot vagy frissen aprított petrezselymet!
8. A megmaradt leves mehet egy kancsóban a hűtőbe, ha nem, akkor kisebb adagokban a fagyasztóba, és alapléként használhatjuk őket krémlevesekbe, mártásokba, rizottóba, vagy amibe csak szeretnénk!
Jó étvágyat! 🙂
Ha szeretitek a gyors, egyszerű receptek, akkor találkozzunk a Facebook oldalamon is! 🙂
Rupáner-Gallé Margó Hivatalos Oldala
További leves receptjeim: